Social Media

[Recenze] Victoria Schwab: Archiv | Archiv #1

19229767Název: Archiv
Originální název: The Archived
Série: Archiv
Díl: 1
Autor: Victoria Schwab
Počet stran: 334
Nakladatelství: CooBoo [únor 2014]
http://4.bp.blogspot.com/-c4RhF4pj5ow/U7W-PBgHAdI/AAAAAAAAAl0/I2dxj01hFDo/s320/Odd%25C4%259Blova%25C4%258D.png
Oficiální anotace: Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.

Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.

Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…
http://4.bp.blogspot.com/-c4RhF4pj5ow/U7W-PBgHAdI/AAAAAAAAAl0/I2dxj01hFDo/s640/Odd%25C4%259Blova%25C4%258D.png
Když člověk umře, jeho kopie zvaná Historie se uloží do příslušné sekce Archivu, který slouží právě k jejich uchovávání. Historie spí, ale občas se stane, že se některá z nich probudí a pronikne do Úžin. Úžiny jsou prostor mezi Vnějškem, tedy lidským světem, a Archivem. A právě v tu chvíli je na Správci, aby Historii vrátil zpátky do Komnaty návratů, odkud ji přesunou zpět do Archivu.

Správci jsou lidé, jejichž úkolem je vracet Historie z Úžin do Archivu. K tomu jim pomáhá jejich schopnost číst minulost, vzpomínky, které se zapsaly do předmětů. Ale nejsou jen Správci, většina z nich se snaží, aby jednoho dne byli povýšeni na Lovce, to jsou ti, kteří loví Historie, jež utekly do Vnějšku. A Lovci zase mohou být povýšeni na Knihovníka, který pracuje přímo v Archivu.

Mackenzie Bishopová je Správce už od svých dvanácti let, což je o celé čtyři roky dříve, než je minimální věk pro tuhle pozici. Jenže její děda věřil, že ona je správná volba a že to zvládne a nakonec to prosadili i před komisí, jež nové správce schvaluje.

Mackenzie se zrovna přistěhovala do nového domu. Obytného domu jménem Coronado, které dříve bývalo hotelem. Její rodiče po smrti jejího mladšího bratra, jejich syna, nevydrží ve starém domě a tak utíkají začít jinde. To ještě netuší, že pro Mackenzie to bude znamenat víc změn, než si mysleli.

Coronado oplývá tajemstvím. O jeho historii se ví jen málo a sousedka, která očividně něco ví, Mackenzie odmítá cokoliv prozradit. Navíc, když Mackenzie začne strážit úžiny Coronada, zjišťuje, že se zde objevuje ještě více Historií než v její minulé oblasti. A počty Historií se neustále zvětšují. Je jasné, že se tady děje něco divného a zvědavost byla vždycky Mackenziina slabá stránka.


„Děda vždycky říkával, že jenom hlupáci a zbabělci pohrdají strachem. Strach člověka udržuje na živu.“

Originální. Výstižněji námět popsat asi nejde. Jedná se o skvělý příběh, který rozhodně nespadá mezi ty tuctové a neustále omílané dokola. V knize se kromě přítomnosti vyskytují i vzpomínky Mackenzie na jejího dědu. Většinou souvisí s aktuální situací a tím, jak se stala Správcem.

Děj ubíhá poměrně konstantním tempem, až ke konci vyvrcholí a zrychlí. Ale není to takovéto špatné zrychlení. I když konec najednou nadejde hrozně rychle, působí to zcela přirozeně a dá se tomu věřit. Naopak by mi přišlo divné, kdyby to šlo až moc pomalu. Téměř neustále se něco děje a rozhodně se nebudete nudit.

Navíc se jedná tak trochu o raritu mezi Young Adult a New Adult knížkami, protože tady není tolik patrná a především důležitá láska mezi hlavními hrdiny. Samozřejmě, nějaké náznaky tu někde jsou, ovšem není tomu ani zdaleka věnována taková pozornost, jako tomu bývá jinde. A je to jedině dobře, protože hrdinové zkrátka mají dost jiných starostí, než aby řešili podobné věci a ani by se nehodilo, aby to řešili.

„Není to zvláštní, že o mrtvých se má mluvit jenom v dobrém? Ale každý má i své stinné stránky.“

Autorka si mě už po prvních pár stranách získala jednou věcí, díky které by pro mě ta kniha nikdy nemohla být úplně špatná – tím jak je napsaná. Autorka dokázala i prachobyčejnou situaci vykreslit tak, že působila napínavě a zkrátka jste potřebovali číst dál. A když tak působila jen obyčejná, nepodstatná událost, představte si, jak asi museli vypadat ty skutečně napínavé chvíle. Ovšem je pravda, že když někdo píše nějak jinak, tak nějak neobyčejně, spíše se najdou lidé, kterým nesedne a s tím je potřeba počítat i v případě Archivu.

Postavy byly vskutku příjemné a osobité. Byly vykresleny lidsky, se svými klady a zápory. Rozhodně nebyly dokonalé, chybovaly a porušovaly pravidla.

Asi jediné, co se mi moc nelíbí, je konec. Zastávám názor, že pokud má mít kniha pokračování měla by končit alespoň trochu otevřeně, měla by tam pokračovat věc, která ještě nebyla dořešena. Jenže Archiv končí dost uzavřeně a tak myslím, že by nejlépe bylo, kdyby autorka knihu o kousek protáhla a dovedla ji do úplného konce. Mohla potom napsat ještě nějaký spin-off či jak se jmenují tahle díla, která následují po knize, ale nevydají se jako kniha. Zkrátka bych nevydávala další knihu. Věřím sice, že další díl bude skvěle napsaný a tedy nebude úplně špatný, ale natahovat to mi přijde úplně zbytečné. Nehledě na to, že právě zbytečným natahováním knihy (a nejen knihy, platí to třeba i u seriálů a podobně) často ztrácí na kvalitě děje.

„Vědomost je síla, ale nevědomost může být požehnání.“

Jsou knihy, na které je slyšet samá chvála a knihy, které nejsou chváleny téměř vůbec, ba naopak. Archiv si stojí někde uprostřed – polovina čtenářů je nadšená a druhé se to nelíbilo, právě to je důvodem, proč jsem absolutně netušila, co od knihy očekávat. A byla jsem skutečně mile překvapena, protože se mi to jednoduše moc líbilo. Úžasný nápad je skvěle zpracovaný a já mu nemám moc co vytknout, tedy až na ten konec. I přes to knize ale dám plné hodnocení, protože myslím, že si to zaslouží.
8 komentářů u "[Recenze] Victoria Schwab: Archiv | Archiv #1"
 1. Taky jsem byla z Archivu tak nadšená. Se vším souhlasím, až na tu část s tím koncem. Ono je to svým způsobem otevřené - někdo má něco, čím se může vrátit na scénu. Možná nevíš, co tím myslím, ale nechcu kvůli ostatním spoilerovat, i když podle mě jsem toho naznačila i tak dost. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, to je sice bezva, že někdo má něco, s čím se může vrátit a tak, ale jednoduše - pak by měl nějakej náznak být už tady, aby bylo jasný, že to ještě všechno není zdaleka v pořádku. Protože tady to působí, jakože "všechni zlo zažehnáno" a proto mi další díl jednoduše přijde zbytečný. Zkrátka, kniha, která má pokračování dle mého musí končit jinak.

   Vymazat
 2. Tuhle sérii jsem ještě nezačala číst, protože mě nikdy nějak nelákala. Ale v poslední době se na blozích objevují čím dál více pozitivních reakcí, včetně té tvojí. Jsem ráda, že se ti kniha líbila, nejspíš si ji taky nakonec přečtu. Skvěle napsáno. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přečti. Jen opravdu - být tebou pro všechny případy počítám i s tou možností, že se zařadíš k těm, kterým se kniha nelíbila, abys pak nebyla zas tak moc zklamána, že :) :D

   Vymazat
 3. Vzhledem k tomu, že jsem knížku včera dostala, moc se na ní těším. A teď - po tak úžasné recenzi - ještě daleko více!!! :)

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělá recenze, jako vždycky :) Knihu jsem četl a taky se mi moc líbí :) Rozhodně souhlasím s tvojí recenzí.

  OdpovědětVymazat